Lithuanian version below

Is entrepreneurship really for me? What does it take, to create something valuable for today and for the future? Where do I start?

Vilnius University Tech Hub invites you to discuss the opportunities for young people to change the world with their ideas and innovations in discussion: Tomorrow’s Dream – Today’s Reality: How to Become a Young Entrepreneur? . The discussion is focused on the people seeking to transform their idea into a business, crucial needs and skills to be innovative, creative and flexible in order to adapt to the ever-changing world.

The recognized innovation experts from various fields will share their insights, advice and practical experiences:

• Inga Langaitė – CEO at UnicornsLT
  • Dr. Birutė Miškinienė – Managing Director Vilnius University Business School | Vice President Vilnius Chamber of Commerce | MBA Entrepreneurship Study Program Co-Creator
  • Dr. Gediminas Rumšas – Vice Dean VU Faculty of Economics and Business Administration |Tech Hub Pre-acceleration Program Manager

Moderator: Ugnius Savickas – Innovation Expert | TechHub Pre-acceleration Program Mentor

Students’ Representation of Vilnius University Discussions’ Festival Ad astra

Date & Time: 31st of August 2021, 13:00 – 14:00

Address: M. K. Sarbievijus Courtyard (M. K. Sarbievijaus kiemas), Universiteto g. 3, Vilnius

!!! Free, Registration, National Certificate are required. Please follow all details and news on participation here and on VU Students’ Representation Facebook

You will also find out more about the opportunity to turn your idea into an innovation in the Tech Hub pre-acceleration program – free three-month training course for startups and those with innovative ideas. The application process will start in September 13th and end in September 26th.

[LT]

Ar antreprenerystė tikrai man? Ko reikia norint sukurti ką nors vertingo šiandienai ir ateičiai? Nuo ko man pradėti?

Vilniaus universiteto Tech Hub dalyvauja Vilniaus universiteto Studentų atstovybės organizuojamame diskusijų festivalyje Ad astra ir kviečia diskutuoti tema: Tomorrow’s Dream – Today’s Reality: How to Become a Young Entrepreneur? (liet. Rytojaus svajonė – šiandienos realybė: kaip tapti jaunu antrepreneriu?, siekiant aptarti jaunimo galimybes pasitelkti savo idėjas ir inovacijas. Diskusija skirta visiems, norintiems paversti savo idėją verslu bei  sužinoti apie svarbiausius įgūdžius, padėsiančius būti kūrybiškais, novatoriškais ir lanksčiais stengiantis prisitaikyti prie nuolat besikeičiančio pasaulio.

Savo įžvalgomis, patarimais ir praktine patirtimi dalinsis pripažinti įvairių sričių inovacijų ekspertai:

• Inga Langaitė – CEO UnicornsLT
  • dr. Birutė Miškinienė – VU Verslo mokyklos direktorė | Vilniaus prekybos rūmų viceprezidentė | MBA Antreprenerystės studijų programos bendrakūrėja
  • dr. Gediminas Rumšas  – VU Ekonomikos ir verslo administravimo fakulteto prodekanas | Tech Hub Pre-akceleratoriaus programos vadovas

Moderuoja Ugnius Savickas – inovacijų ekspertas | TechHub pre-akceleratoriaus mentorius

Vilniaus universiteto Studentų atstovybės Diskusijų festivalis Ad astra

Kada: 2021 m. rugpjūčio 31 d., 13.00 – 14.00 val.

Kur: M. K. Sarbievijaus kiemas, Universiteto g. 3, Vilnius

!!! Renginys nemokamas, būtina išankstinė registracija, galiojantis Galimybių pasas.  Detali informacija apie dalyvavimą ir aktualijos yra čia  bei VU Studentų atstovybės paskyroje Facebook

Taip pat turėsite galimybių sužinoti, kaip savo idėją paversti realia inovacija per Tech Hub pre-akceleratoriaus programą – nemokamą 3 mėn. trukmės mokymo kursą inovatyvių idėjų startuoliams. Paraiškų priėmimas vyks 2021 m. rugsėjo 13 – 26 d.